Prawidłowo zaprojektowany magazyn ma bezpośredni wpływ na efektywność pracy. Ważne jest, by obiekt spełniał obowiązujące normy bezpieczeństwa. Ogromną rolę odgrywa także właściwa organizacja działań, za którą odpowiadają przeszkoleni pracownicy. Osoby znajdujące się na poszczególnych stanowiskach powinny otrzymać dokładne wytyczne, dzięki którym możliwe jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia błędów.
Zastanawiasz się, jakie zmiany warto jest wdrożyć? Koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią publikacji, gdzie znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.
1. Ograniczenie strat
Coraz więcej firm korzysta z usług specjalistów od optymalizacji procesów magazynowych. Dlaczego warto? Przede wszystkim dlatego, że jest to skuteczny sposób na zwiększenie produktywności przedsiębiorstwa.
Priorytetem jest, aby ograniczyć ilość strat do absolutnego minimum. Problemem wielu firm jest nadprodukcja oraz gromadzenie ogromnych ilości zapasów. Należy mieć świadomość, że część towarów może wraz z upływem czasu stracić na wartości. Nie można również wykluczyć ich uszkodzenia będącego następstwem niewłaściwego magazynowania.
Lean management to forma zarządzania, która zakłada nie tylko maksymalizację zysków, ale również świadome wykorzystywanie potencjału siły roboczej. Zrzucanie na pracowników zbyt dużej ilości obowiązków przynosi skutki odwrotne do zamierzonych.
2. Organizacja personelu
Kolejną istotną kwestią jest organizacja personelu. W wielu magazynach praca jest chaotyczna, co sprzyja pojawianiu się pomyłek. Ważne jest, aby przełożony wydawał jasne i zrozumiałe komunikaty. Pracownik powinien wiedzieć, jakie obowiązki należą tylko do niego.
Należy wyznaczyć osoby, które będą odpowiedzialne za kontrolę stanowisk pracy oraz pozostałych przestrzeni magazynowych. Niedopuszczalny jest brak porządku w wyposażeniu. Warto także pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu technicznego maszyn. Być może wymagają one serwisu.
3. Oznakowanie magazynu
Magazyn musi być dobrze oznakowany, gdyż tylko wtedy przemieszczanie się po nim będzie komfortowe, a zarazem bezpieczne. Warto również pamiętać o tym, że przestrzeń musi spełniać aktualnie obowiązujące przepisy BHP. Wszystko po to, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku w czasie realizacji obowiązków pracowniczych.
Należy także zadbać o bezpieczeństwo w magazynach, które nie funkcjonują jako główne, a pracownicy mogą przebywać w nich tylko przez ograniczony czas. Takie miejsca łatwo jest odsunąć na dalszy plan, niemniej jednak to właśnie tutaj nieuwaga, brak odpowiedniej organizacji i serwisu mogą odbić się negatywnie.
Nie bez znaczenia jest także jakość wykonania tego rodzaju tymczasowych obiektów. Popularnym ostatnio rozwiązaniem są hale namiotowe, które powinny być odpowiednio przystosowane do specyfiki danej branży. O wysokiej klasy rozwiązaniach można przeczytać na przykład tutaj: https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/hale-namiotowe/.
4. Uporządkowanie towarów
Produktywność firmy wzrośnie, jeśli towary znajdujące się w magazynie zostaną fachowo uporządkowane. Im większy obiekt, tym wyższe ryzyko wystąpienia pomyłek (np. podczas kompletacji lub pakowania produktów gotowych do transportu). Dobrze jest podzielić je na klasy logistyczne. Oczywiście każda firma może ustalić własne zasady, a wszystko zależy od charakteru działalności.
5. Modernizacja sprzętu
Faktem jest, że stan urządzeń ma wielki wpływ na pracę w magazynie. Właśnie dlatego należy zainwestować w jego modernizację. Przestarzałe wyposażenie należy stopniowo wymieniać na nowe. Wiadomym jest, że dużym ograniczeniem jest brak środków, jednak niezawodny i wydajny sprzęt jest potrzebny do tego, aby osiągnąć pożądany poziom efektywności pracy. Zmiany w przedsiębiorstwie warto jest planować z odpowiednim wyprzedzeniem. Powinny być one wprowadzane stopniowo.
6. Automatyzacja
Automatyzacja stanowisk pracy to przyszłość branży logistycznej. Jest to sposób na zmniejszenie liczby zatrudnianych pracowników, zaoszczędzenie czasu oraz obniżenia ryzyka wystąpienia strat. Należy jednak uwzględnić konieczność zatrudnienia operatorów, którzy muszą posiadać stosowne uprawnienia.
Proces automatyzacji firmy jest sporym przedsięwzięciem ze względu na koszt. Taka inwestycja opłaca się najbardziej w przypadku rozbudowanych centrów logistycznych, gdzie błędy personelu generują dotkliwe straty.